30 август 2007

Следи от праисторическата епоха откриха в Арбанашката пещера


Следи от праисторическата епоха са открити в Арбанашката пещера, съобщи секретаря на Туристическо дружество “Академик ВТУ”. Пещерния клуб “Дервент” към великотърновското дружество организира за втори път от 23 до 26 август национална спелеоложка експедиция на Арбанашкото плато. В нея участваха 37 пещерняци, сред които 8 жени, от 11 клуба от цялата страна. Сред тях бяха и русенците Теодор Кисимов и Светломир Станчев, които преди година слязоха почти до дъното на най- дълбоката пропаст в света - “Крубер” в Кавказ. Най- възрастния участник бе 65- годишен, а най - малкия момченце на годинка и половина, което влезе в пещерата с мама и татко. По време на над 30 - те прониквания в Арбанашката пещера са открити кост и зъб от пещерна мечка, части от копито на див кон, колянна става на праисторическо говедо, зъби от преживни животни, керамика и мидни образования от кредитната епоха.
“Всичко това говори, че на Арбанашкото плато живот е имало преди милиони години. Сериозно постижение на експедицията е достигането на дълбочина над 1200 метра на пещерата, при известни от миналата година 600 м. Три спускания в рамките на един ден направи Иван Семов от нашия клуб, който заедно с други седем колеги достигна дъното.
Успяхме да картираме голяма част от пещера, включително комини и отклонения. Догодина ще продължим проучванията и ще навлезем в неизследваните още части”, разказа Евгени Коев. Сред постиженията на спелеоекспедицията той посочи още: прекартирането на още четири пещери в южната част на Арбанашкото плато, откриването на три нови пропасти и една неизвестна до сега пещера. Тя е получила името “Манастира”, защото е оформена като килия на монаси - отшелници от Средновековието. При наблюдаването на водния режим е забелязан сериозен спад в ниво на водите в Арбанашката, Генчовата и Чемитовата пещери. Притеснение сред участниците в експедицията предизвикват и започващите строителни работи в района, защото в случаи на взривявания е възможно да бъдат нанесени непоправими щети на пещерите. Г-н Коев специално благодари на кмета на Арбанаси Тошо Кръстев и на Михаил Костов, които са направили всичко възможно, за да осигурят отлични битови условия за спелеолозите. Секретарят на ТД “Академик ВТУ” апелира към туристите да не навлизат в Арбанашката пещера неподготвени, защото е достатъчен половинчасов проливен дъжд, за да достигне водата до два метра и 70 сантиметра в старите и известни части, което ще е смъртоносно за всички вътре…

2 коментара:

Анонимен каза...

I all the time used to study post in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for articles,
thanks to web.

Look at my site ... revitolproducts.weebly.com

Анонимен каза...

This article will assist the internet viewers for building up
new website or even a blog from start to end.


Feel free to visit my website - revitol skin exfoliator