22 септември 2006

Ден на Независимостта

На 22 септември 1908 година за първи път се е чествал този празник в църквата Свети четиридесет мъченици във Велико Търново. Днес празникът започва в 10.30 в същата църква-възстановена след дълго реставриране. След издигане на трибагреника точно на Царевец ще има шествие до паметника "Майка България", а вечерта ще има заря от 19.30 часа също в Търново. С един замах се отхвърлят всички зависимости от Берлинския договор. Извоюва се една суверена държава, която респектира с могъщество и достоойнство.Фердинанд прочита манифест към българския народ точно, където е коронован като княз. След забвение от много години през 1998 година с решение на Народното събрание се възстановява честването на празника.
Българският ден на независимостта - 22 септември, ще бъде официално отбелязан в централата на ООН в Ню Йорк. Официален прием за този случай ще даде вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, който по това време ще участва с водена от него българска делегация в 61-ата сесия на Общото събрание на ООН. Общият дебат се открива на 19 септември и същата сутрин ще се проведе среща на външните министри на Европейския съюз, на която ще участва Калфин. /News.bg/
Ето и едно интервю с Професор Божидар Димитров какво означава датата 22 септември 1908 г. за българския народ?

22 септември е дата, представляваща акт на национално достойнство на българския народ, държава и политически елит.
От формална гледна точка въпросната дата не ни носи нищо, тъй като васалния статут на Българското Княжество е превърнат във фикция още на другия ден след Берлинския конгрес. Статутът на васално княжество на Османската империя дори е по-добрият вариант за нашата икономика, защото българските търговци могат свободно да обикалят без мита и акцизи на своите стоки по всички ъгълчета на империята, която в тази епоха все още заема три континента.
Българската екзархия също работи по-свободно в тези условия, тъй като и трите части на народа ни - Мизия, Тракия и Македония, са в границата на Османската държава. Въобще, имало е доста преимущества да живееш в тези граници. Народът ни обаче не желае да има нищо общо с една изостанала азиатска монархия, в която не са изчистени феодалните порядки. Затова, възползвайки се от вътрешните смутове в империята, на 22 септември 1908 г. княз Фердинанд се съгласява след известна дипломатическа подготовка с Великите сили, да обяви независимостта на България. Това става във великотърновската църква „Св. Св. 40 мъченици”. Тогава Фердинанд трябва да постави царската си корона, но поради липса на такава, на главата му е положена митрата на тогавашния търновски митрополит.
В резултат на обявяването на независимостта България трябва да плати едни огромни финансови задължения за тъй наречените „източни железници” - 82.5 млн. златни франка, колосална сума за онова време. Ние обаче приемаме и това условие само и само да станем напълно независима държава от международна правна гледна точка. Както казах независимостта в икономически план ни носи доста тежести и задължения, но пък българите си върнаха национално достойнство.

Наистина ли ставаме независими след 22 септември 1908 г. или този акт е просто ритуален. Ако не се лъжа, въпросните дългове, които страната ни трябва да плати, се поемат от Русия…

България наистина става независима. Назначават се дипломати и страната ни може да подписва сама международни актове. По принцип обаче е всеизвестно, че една малка държава може да е независима толкова, колкото и позволят Великите сили.
Колкото до онези 82.5 млн. златни франка, те наистина се поемат от Русия, а ние трябва да й ги връщаме. Впоследствие обаче тези пари, поради ред причини, продиктувани от международната политическа обстановка, не са поискани. От Русия сме зависими още от 1902 г., когато Фердинанд подписва договор за взаимопомощ и този договор ни превръща в съюзници.

Кои фактори оказват влияние за избора на момента за обявяване на независимостта ни?

На първо място това е младотурския преврат в Османската империя през 1908 г.. Тогава султанът пада и в цялата тази суматоха българският политически елит, начело с княз Фердинанд заявяват, че след свалянето на султана вече не се чувстват обвързани с васалния договор, тъй като е нелегитимен.
Тоест, българите намират юридическо основание. Влияние оказва и подкрепата на Австроунгария, която за разлика от много други случаи този път е на наша страна. Факт, продиктуван от интереса на Австро-Унгария, която вижда прекрасна възможност да анексира Босна и Херцеговина, окупирана от нея по силата на Берлинския конгрес. Така че, за разлика от Съединението, този път страната ни има доста силни външни политически и военни съюзници.
Въпреки това Фердинанд доста се колебае дали да обяви независимостта на страната ни. Негови съвременници твърдят, че той се е крил по целия обратен път от Виена до България, понеже се е страхувал император Франц Йосиф да не промени мнението си в последния момент и чрез телеграма да го осведоми, че независимостта на страната ни се отлага.

Може ли да кажем, че очакваното ни влизане в Европейския съюз ще ни направи отново зависими от по-големите?

Както казах, малките държави живеят в ограничен суверенитет, така че при всички положения ще е по-добре да се възползваме от предимствата на ЕС. Още повече, че тук не става дума за империя, а за сдружение на свободни и суверени държави, които, подчинявайки се на общи правила, се стремят да избегнат проблемите, водили в миналото до сериозни противоречия и до кървави или формални войни. Според мен, ако цяла Европа бъде обединена в ЕС, няма да има поводи за стълкновения, основани на териториални претенции и накърнени икономически права. Тези въпроси са регулирани от законодателството на Европейския съюз. Иначе казано, Германия и Франция няма да спорят и да проливат кръв за областите Елзас и Лотарингия, защото те вече ще са общи. Същото ще е и с Македония, ако, дай Боже, и Западните Балкани, влязат в ЕС. Тогава дали Македония е българска, ще решава самият народ на страната, без външен натиск.
Проф. Божидар Димитров: Денят на независимостта връща националното ни достойнство

2 коментара:

k7 каза...

Честит ден на Независимостта. Нека си пожелаем да ни приемат с достойнство в ЕС. А историята трябва да знаем...

Анонимен каза...

Много делнично мина празника.