Младежката мода е понятие, което трайно се е настанило в световния дизайн. Тя създава не само определен стил в облеклото, но и представлява цяла система за изграждане на материална култура, предназначена за младите хора.Младежката мода не е някакъв институтски продукт, а обективен факт. Тя се създава не само от дизайнерите професионалисти. Самите младежи активно участват в изграждането на своя външен облик и веществен свят.
Ето защо спецификата на младежкото облекло е тясно свързана с психическите и физическите особености на потребителите си, с техния мироглед и начин на живот
Младежката възраст е период на съзряване и промени. В тази възраст се прави основният житейски избор на професия и партньор, изгражда се жизнена позиция. Разбира се, всичко това става постепенно и неравномерно. Нормално е младите хора да нямат установен мироглед по редица въпроси, да изпадат в крайности и заблуди. Нормално е на една възраст да са различно зрели и стабилни. Пътят към зрелостта протича понякога гладко и равно, но често е изпълнен с противоречия, граничещи с катаклизми. И все пак младият човек упорито върви към устойчивост в решенията и оценките си, към една стабилна градация на ценностите и реална представа за собственото “аз”. В областта на облеклото това е период на създаване на лична култура на обличане. Честите промени във вкусовете и предпочитанията са всъщност опити за намиране на собствен стил, който отразява по - добре идеите, вкуса и физическите дадености на отделния потребител.. Същевременно, съвсем съзнателно и аргументирано, различните групи младежи подхождат към едно и също модно явление по съвсем различен начин.
Най - общо можем да охарактеризираме младежкия начин на живот с думата “активност” – духовна и физическа.
Младите хора бързо възприемат новите явления, те се възпламеняват от идеите на своето време, приветстват ги бурно и категорично ги отричат, не обичат конформизма и равнодушието.Оттук младежката мода носи остра актуалност, отразява най-новите тенденции и прогнози. Когато се твори в тази област, прокарването на една или друга тенденция трябва да е добре обмислено, защото младежта е безмилостен съдник и не обича компромисите. Младите съществуват и се утвърждават не само в обществото като цяло, но и в собствената си възрастова група. Когато светът на възрастните ги разочарова те са склонни да влязат в конфликт с неговите правила и норми и да търсят успех сред своите връстници.Напоследък много се говори за младежки клубове по интереси – на меломани, обичаши хаус музика или чалга - примерно. Те си изграждат собствена философия , естетика и култура. Външният израз на техния начин на мислене са поведението и начинът на обличане. Дали ни харесва или не е друг въпрос. Те са творци на младежката мода с не по - малко значение.
Физическата активност на младежта, необходимостта от движение и спорт също предявява изисквания към модата. Преди всичко облеклото трябва да е функционално, удобно и лесно за поддържане. Ако не притежава тези качества, е изключено да разчита на успех. Или казано накратко – спецификата на младежката възрастова група предявява определени изисквания и към облеклото – актуалност, съпроводена с чувство за естетическа мярка, удобство и възможност за индивидуален подход.
Младежкото облекло може да се разглежда и от друг ъгъл, във връзка с разонообразните ситуации от ежедневието, което поражда различни необходимости. В този аспект основно можем да разделим деня на две :
- трудова ангажираност
- свободно време.
Разбира се, характерът на трудовата ангажираност /работа в производството, административен труд, учение, обществена дейност/
пораждат различни изисквания към начина на обличане – от работното облекло до дрехите отразяващи определен професионален престиж.
Същото се отнася и за свободното време. Има случаи, в които не се изисква специално облекло. В други то създава необходимия комфорт и добро самочувствие. Така се създават облекла за спортуване, за туризъм, за почивка на планина и море, облекла за ски, за плаж , за тенис и т н.
Облеклото за свободно време може да се разглежда и в друг аспект – когато различните тържествени случаи пораждат необходимост от употреба на така наречените официални дрехи. Поводите са различни – културни прояви, приятелски събирания, семейни и другарски тържества, чествувания и традиционни празници или просто една вечер в дискотеката. Може би младежкото облекло може да бъде три вида :
- всекидневно
- облекло за свободното време
- официално
където световните тенденции резонират по определен начин в спецификата на изискванията
Класиката и елегантността е основната тенденция на световната мода, обогатени с нови елементи .
С подчертан интерес се гледа на спортното облекло, което е удобно и функционално. Голяма е ролята на фолклора - той оживява и обогатява с характерното си светоусещане.Желанието за съприкосновение с неподправената красота на природата също влияе върху модните тенденции. Годините на “рокендрола ” и тези на “Битълсите” и “хипивълната” отново са в кръгозора на модните търсения Облеклата са функционални и декоративни – изчистени в силуетно отношение, просто като форма, но с изключително богатство на материали, цветове, десени, емблеми, марки, декорация, везани и какво ли още не.
При всеки случай вкусът се изгражда постепенно. Младият човек трябва да прецени какъв вид дреха може да понесе, без да престане да се чувства естествено и свободно. Обикновено по - простите решения се оказват по - удачни. Същевременно “обикновеното” формообразуване може да интригува с актуални и добре намерени пропорции, смели цветови решения, интересно и необичайно смесване на материали. Този подход дава повече възможности за комбиниране и за обогатяване с подходящи аксесоари.
Разбира се всеки има право на избор и всеки има правото, свободата и възможностите да го направи.
3 коментара:
Модата е тема, която трябва да се дискутира.много грозно взеха да се обли4ат младите.Трябва им култура в тожа отношение и то голяма доза.
всеки младеж, се облича така както се харесва, нима вие, големите, не сте правили така, и при вас е имало мода, и вие сте изкрейзвали отвреме на време :) А относно култура, каква култура има в това, майката да е с къса пола, а детето с рокля?!(примерно)Но мисля че Мариана най-добре познава младежката култура, все пак тя е жена с опит :)
Започвам с отговор на втория коментар. Да изкрейзвали сме може би навремето, но твърде рядко.
Първо в училище поне в средните училища имаше униформи, които трябваше стриктно да се спазват. Я си нещо облякъл извън униформата лошо ти се пише. Това е дълга история. Добре е сега, че младите имат свободата да се обличат както се харесват, но смятам че свободата се превръща от тях в свободия. И все пак културно ли е на училище със супер къса пола и късичко потниче над пъпа? И отново ми кажете, че е културно. В темата искам да разгледам въпроса за видовете облекла. Не съм добре разглеждала културата на обличане. А всяка дейност си изисква начин на обличане и съобразяване с това какви функции изпълняваш. Не може да ходиш облечен като фолк певица на сцена на обществени места - просто не върви. Това мнение си е лично мое. С него не искам никого да обидя.
Публикуване на коментар