25 юли 2006

ОТНОВО МИСЛИ И ДУМИ

Какво са думите? От една дума колко извода можеш да направиш за своя събеседник?
Според мен думите, изразите, начин на говорене показват на първо място възможностите на човек да се изразява. Много хора ползват чуждици навлезли в нашия говор мимоходом без да забележим. Ползването на чуждиците изразява нивото на развитие на съответния индивид. Неговата интелигентност. Показва, че той е чел и се е ограмотявал постоянно, защото нищо не идва даром. Ползва няколко чужди езика да речем и най-важното е вниквал в същността на думите. Какво те изразяват, какво е тяхното значение и различна форма за ползване? С една дума – интелигентност.
Днешното младо поколение не отдава особено значение на тези неща. Залепено към компютрите, което не е лошо, започва да пише първо на латиница забравяйки всички правила в родния ни език. Скоро имаше дебат по въпроса за ползването на буквата “ъ”. Толкова често се допускат грешки при писането на отделни думи съдържащи “ъ” – заместено с “а”. Четеш и се чудиш.....на пръв поглед, как може да се допускат толкова елементарни правописни грешки?
Държа да подчертая, че не съм педант в това отношение, защото и аз допускам грешки...., както всеки разбира се.
Като наблюдавам повечето от младежите не четат книги . Придобиваш чувство, че
не се интересуват от тях, не им трябват, не са им необходими.
В едно общество между приятели и познати на една възраст се ползва един и същ речников фонд. Ползват се определени изрази. Има повече жаргон, отколкото правоговор и в последствие правопис. Винаги съм мразила жаргона, но и аз съм се ползвала от тези думи, защото понякога с една дума казваш страшно много, без да се анализира нищо и се разбира какво искаш да кажеш в конкретен случай.
И да продължа например с думите : “ мадама”, “мацка”, “ пичка”, “готин”. “споко” и т н.
Ползват се всекидневно и не правят никакво впечатление. Аз никога не съм харесвала тези думи да си призная. Какво изразява да речем “мацка” сега вече “пичка”, някак много грубо, вулгарно, освободено и за мен е грозно и вместо да се радваш, че са те оценили по достойнство, защото имаш определени положителни външни белези, които те правят симпатичен и привлекателен за околните, те кара да подтиснеш някакво вътрешно чувство на отвратеност към човека, който го е казал.
Едва ли ще срещна подкрепа в това отношение, но.... изразявам мнението си, всеки има право да говори както си иска. Далеко съм от мисълта, че бих променила незначително някого. Въпрос на избор е и още много други показатели. Трябва да се обръща внимание на изразните средства, защото те навлизат както в медиите, така в пресата. Това ли е нашето израстване?
Много грешки в живота идват първо от думите изказани на глас изразяващи не добро отношение, без всякаква изисканост. Както е казано : “Добра дума сто врати отваря”.

2 коментара:

Анонимен каза...

Вярно е, че добра дума сто врати отваря. Интелигентността не се изразява само с нивото на развитие на човек, на неговия правоговор и използването на чуждици. Той същият човек може да говори и пише блестящо, но да е невнимателен, груб и саможив, Човек, който е злобен и недобронамерен,надценяващ себе си.
Засегнала си тезета за жаргона. Вярно е грубо звучи понякога.

MARIANNA7 каза...

Възможна е и твоята комбинация. Като един идеалист ми се иска да има мили, умни и добри хора. Четох днес една статия за умни и разумни. Накара ме да се замисля....