Дейл Карнеги нарича повторението “втори закон на паметта” и дава следния пример: “Хиляди мюсулмани знаят наизуст Корана - книга, почти със същия обем като Новия завет и това те в значителна степен са постигнали чрез повторението. Ние можем да запомним всичко, каквото трябва, в разумни граници, ако достатъчно често го повтаряме”.
Колкото е по-голям обемът на информацията, толкова повече повторение е необходимо за нейното запомняне. Обемният материал се запомня по-добре, ако се раздели на две или повече части.
Повторението след известен период от време спомага за по-доброто запомняне на това, което е било научено по-рано.
Закони на паметта:
1. Паметта не трябва да се тренира както се тренират например мускулите. Безсмисленото “зазубряне” на материала не води до изграждане на навика да се учи по-лесно и по-бързо.
Системните умствени упражнения могат да позволят да вникнем по-дълбоко в същността на фактите, по-лесно да се ориентираме. Те способстват за появата на навици за рационално запомняне и припомняне. Дори в зряла и по-напреднала възраст може да се постигне подобряване на паметта, ако се използват разумно нейните субективни заканомерности.
2. Необходимо е да се получи дълбоко, точно и ясно впечатление за
това, което трябва да се запомни.
3. Тъй като впечатленията са пряко свързани с въображението, то всички начини, позволяващи да се развива фантазията и образното мислене, могат да се окажат полезни и за запомнянето.
4. Сравнително обикновените събития в живота, които правят особено силно впечатление, могат да се запомнят веднага и да изпъкват в съзнанието много ясно и отчетливо дори след много години. По-сложни и по-малко интересни събития човек може да преживее десетки пъти, но те не се запечатват в паметта за дълго време.
5. При концентриране на вниманието върху събитие, преживяно еднократно, по-късно в необходимата последователност могат да се възпроизведат по памет неговите основни моменти.
6. Липсата на достатъчно внимание при възприемането на информация не може да бъде компенсирана с увеличаване броя на нейното повтаряне.
7. Това, от което човек много се интересува, се запомня без какъвто и да е труд. Тази закономерност особено отчетливо се проявява през по-зрелите години.
8. Редките, странните и необичайните впечатления се запомнят по-добре, отколкото обичайните и често повтарящите се.
9. Съсредоточеността върху изучавания материал в съчетание с избирателната способност позволяват на човека да концентрира своето внимание, т.е. да настрои паметта си към възприемане на потенциално полезна информация.
10. За най-доброто запомняне на материала се препоръчва неговото повтаряне малко преди лягане. Информацията е по-добре да отлежи в паметта и да не се смесва с другите впечатления, които през деня се натрупват и всъщност пречат на запомнянето.
11. За ситуациите, оставили в нашата памет ярка емоционална следа, мислим повече, отколкото за емоционално неутралните ситуации. Положителните емоции като правило способстват за припомнянето, а отрицателните го възпрепятстват.
12. Ако в момента на запомнянето, човек се намира в повишено или понижено настроение, то изкуственото възстановяване на съответното му емоционално състояние помага за припомнянето.
13. Зрителното впечатление е най-силно. Но комплексните впечатления т.е. тези, получени с помощта на повече сетивни органи, позволяват материалът да се запечата още по-добре в съзнанието. Някои например четат на глас, за да може възприятието да бъде едновременно и зрително и слухово.
14. Внимание и само внимание. Ако човек със затворени очи трябва да посочи цвета и формата на предмет, който е виждал много пъти , но не му е обърнал особено внимание, той най-вероятно ще сбърка в много от детайлите.
Към паметта трябва да се отнасяме внимателно, съветват специалистите днес. Тя може да бъде както капризна, така и услужлива в отговорен момент.
Умението на човека да запомня е предизвикало интерес още в Древна Гърция, където е била почитана Мнемозина - богинята на паметта. В античната философия паметта се е тълкувала като дар, доближаващ човека до света на Божественото - Платон я е смятал за основна способност на душата.
http://www.zdrave.bg/
2 коментара:
Паметта - важна си е! Интересен поглед върху темата за паметта.
Рано или късно човек започава да забравя по-бързо. Може би си спомня само най-важните неща. А трябва и да се забравя, защото иначе като възприемаш голям обем информация идва един момента, когато едно изключва друго.
Публикуване на коментар