Обикновено когато стане дума за игри, си представяме нещо весело и забавно. Свързваме ги с най - безгрижния период от живота, детството и смятаме, че са запазена територия за малчуганите. Всъщност възрастните също спазват цял набор от неписани правила в голямата игра на живота. При тях обаче има много по - голяма вероятност “играчката да се превърне в плачка”.
Факт е, че дори да не искаме, несъзнателно се превръщаме в играчи – просто защото така правят всички. Например в началото на една връзка е своеобразна игра на криеница и надхитряне – жената изчаква мъжа да се обади първи, а той се опитва да направи добро впечатление с цветя и изискани вечери, романтика и т н. Нейният ход е да се съгласи на среща, а неговият – да изчака два три дни и да я потърси отново повторно. Приблизително такава игра играем всички, преди да пристъпим към сериозни интимни отношения. Често безобидният флирт прераства в опасна игра, която е напълно способна да разбие всяко сърце.След първите няколко хода следват нападение и отстъпление, единият играч е победител, а другият – губещ. Резултатът понякога е пълно емоционално изтощение. и опустошение. Възрастните разполагат с богат арсенал от игри, които прилага в комуникацията помежду си. Много често започвайки играта забравят да “договорят” правилата. Ако нещата вървят добре – всички са доволни, че играта продължава. Достатъчно е обаче единият да наруши нормите и всичко рухва като пясъчен дворец.
Целта на играта е проста – заключава се в това партньорите да получат морално удовлетворение. Може да се получи и обратен ефект, което да доведе до проблеми с личността, да предизвика социални и дори психически травми. Особено опасно е за тези , които се движат “ на сляпо” и не са наясно с правилата. Това са психологични игри с човешките чувства. За да сме подготвени трябва да знаем за трите типа основни играчи
Първата група - на лекия флирт.
Втората на неуверени в себе си хора, но прикриващи неувереността си.
Третата на сериозните играчи, които стават жизненоважни и придобиват основно значение за нечий живот.
Най-добрите взаимоотношения са когато доминира искреността и доверието. За съжаление съвременният свят не поощрява честността – игрите са факт и по-добре човек да умее да ги разпознава. В противен случай може лесно да бъде превърната в жертва на нечии чужди интереси и комплекси.